8 obowiązkowych pytań przy wyborze sukni ślubnej


Przy wyborze sukni ślubnej warto dobrze przemyśleć swoją decyzję – zwykle będziesz miała ją na sobie podczas ślubu i wesela przez kilkanaście godzin, dlatego musisz być przekonana, że twój wybór jest słuszny. Oto lista pytań, które powinnaś zadać w salonie przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 1. Ile czasu zajmuje uszycie sukni?

  To kluczowe pytanie, jeśli zabieramy się za poszukiwania. W zależności od miejsca, możemy usłyszeć, że nasza suknia będzie gotowa za miesiąc. Jednak w większości przypadków należy przygotować się na złożenie zamówienia z minimum półrocznym wyprzedzeniem. Jeśli twój ślub jest za kilka miesięcy, lepiej zadać pytanie o dostępne terminy odbiorów już przez telefon, zanim umówisz się na spotkanie. To zaoszczędzi twój czas przy poszukiwaniach.

 2. Jak wygląda proces spotkań i przymiarki?

  Dzięki temu pytaniu będziesz wiedziała, ile czasu należy poświęcić na kolejne spotkania i jak je rozplanować. Przy szyciu na miarę zazwyczaj nie wystarczy jedna wizyta, aby odebrać gotową suknię na ślub. Wiąże się to choćby z dopasowaniem długości sukni do butów, które zwykle kupujemy po wybraniu sukni. Możliwe jest też, że miara zdjęta z nas kilka miesięcy wcześniej nie będzie się pokrywać z obecną, co generuje dodatkowe poprawki i pracę krawcowej przy sukni.

 3. Jak zadbać o suknię?

  Jak wiadomo, suknia w drodze z salonu do domu musi zostać przetransportowana. To powoduje, że może się pognieść. Warto dowiedzieć się jak należy ją prasować. Czy można materiał potraktować żelazkiem, czy tylko parą? Istotną sprawą jest również pytanie o czyszczenie sukni. Czasem twoja kreacja nie musi wędrować do pralni, a wystarczy ją uprać w domowych warunkach.

 4. Z czego jest uszyta sukienka?

  Jeśli mamy ślub w miesiącach letnich, warto przekonać się, że sukienka którą mierzymy sprawdzi się podczas słonecznej pogody – jest uszyta z oddychającego materiału. Ważne jest, aby upewnić się, że materiał sukienki nie gniecie się podczas użytkowania. Dzięki temu będziemy lepiej się czuć i elegancko wyglądać. Jeśli zdecydujesz się na ślub w chłodniejszej porze roku, spytaj się o suknie z grubszych materiałów, w których mniej zmarzniesz.

 5. Jaka jest cena sukienki?

  To kluczowe pytanie, od którego zależy zwykle ostateczna decyzja. Każda panna młoda stara się wyznaczyć budżet ślubu i wesela. Koszt samej sukni ślubnej jest natomiast wyższy niż zwykłe zakupy ubrań w centrum handlowym. Pamiętajcie, że cena sukni to w większości długa praca krawcowej oraz koszt odpowiednio dobranych materiałów. Jednak warto zachować przy tym zdrowy rozsądek i nie porywać się na wydatki, na które cię nie stać. Zanim podejmiesz decyzję, upewnij się jakie masz alternatywy.

 6. Jak wygląda sposób płatności?

  Zwykle przy zamówieniu sukni podpisuje się umowę, która określa sposób zapłaty. Często już na początku będziesz musiała wpłacić zadatek lub zaliczkę, która uruchamia proces szycia sukni pod twoje wymiary. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto spytać o to sprzedawcę jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o kupnie. Jeśli w salonie jest dostępna biżuteria lub dodatki do sukni, możesz zapytać się o cenę dodatków. Może uda ci się dostać dodatkowy rabat lub welon gratis.

 7. Kiedy najwcześniej można odebrać suknię przed ślubem?

  Jeśli zależy ci na odbiorze sukni tuż przed ślubem, warto dowiedzieć się, czy będzie taka możliwość. Dobrze jest też zapytać o to, kiedy zazwyczaj odbiera się suknię i jaki jest optymalny czas według salonu. Z doświadczenia wiem, że nie warto zostawiać tego na ostatni moment.

 8. Czy sukienka jest wygodna?

  W sukience, na którą się zdecydujesz, warto się chwilę “pogimnastykować”. Zwróć uwagę, czy możesz w niej swobodnie usiąść i podnosić ręce. Pamiętaj, że przez kilka godzin swojego wesela, będziesz ciągle w ruchu, nie wspominając licznych obrotów podczas tańca. Nawet ten krótki test powie ci dużo o swobodzie ruchów i odczuwalnej wygodzie w nowej sukience.


 •  
 •  
 •  
Danuta Dulska

Danuta Dulska

Założycielka marki Suknie i Welony oraz projektantka sukni ślubnych i wieczorowych. Tworzy kreacje, w których panny młode nie tylko pieknie wyglądają ale też świetnie się czują. Propagatorka "slow wedding" czyli spokojnego podejścia do tematu ślubu i wesela.